2021 Yamaha MT-09 İncelemesi

2014 yılında sahneye çıktığından beri Yamaha MT-09, segmentindeki en favori aracı olmuştur. Mükemmel CP3 üç silindire sahip motoru ve uygun fiyatlı MSRP’si birlikte kısa sürede birçok kişinin beğenisini kazandır. Bu yıl ise neredeyse tamamen yenilenen 2021 Yamaha MT-09, tamamen yeni bir şasi, son derece güncellenmiş bir motor, çok daha az ağırlık, estetik bir revizyonla ve son teknoloji elektronikler ile karşımıza çıkıyor.

Yeni versiyonda motorun gücü artırılmış. 117 beygir gücü ve 69 lb-ft tork ile birlikte revize edilmiş 890cc (daha önce 847cc’di) CP3 üç silindirli motorla piyasaya sunuluyor. Bu yeni motor, Euro 5 uyumlu anlamına da geliyor. İlginç bir şekilde strok 59,1 mm’den 62,1 mm’ye yükseliyor. Ayrıca, motorun büyütülmesine rağmen daha da hafifletilmiş.

Bu amaçla, 890cc motor artık bağlantı çubukları, yeni pistonlar, krank muhafazaları ve eksantrik millerine de sahip. Özellikle MT-09 artık birçok teknolojik gelişmeye sahip ve önceki nesillerde bulunan kıskaçlı gaz tepkisini geliştiren bir telle sürüş gazına sahip şekilde karşımıza çıkıyor. Ayrıca koldaki eforu da azalttığı belirtilen yeni bir kayma destekli kavrama da bulunuyor. Son olarak yukarı / aşağı hızlı değiştirici ise standart olarak yer alıyor.

Bu yılın en önemli olaylarından biri ise Yamaha YZF-R1 superbike’tan türetilen bir sürücü yardım paketi olarak karşımıza çıkmakta.
MT-09 artık ayarlanabilir viraj ABS’si, kaydırma kontrolü ve tekerlek kontrolü sağlayan 6 eksenli bir IMU, eğim açısını algılayan çekiş kontrolüne sahip. Ek olarak 3,5 inçlik tam renkli olan TFT ekran, sürücülerin 1, 2 ve M (özelleştirilebilir) olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında seçim yapmasına da olanak tanıyor. Bu durum, LCD gösterge paneline göre oldukça önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Tamamen yeni Deltabox şasi, alt şasi ve salınım kolu tamamen dökme alüminyumdan yapılmış ve biraz da değiştirilmiş geometriye sahip. Yamaha’ya göre şaside bulunan uzunlamasına ve yanal sertlik, kullanım özelliklerini daha da iyileştirebilmek adına %50 gibi muazzam bir oranda artırıldı. Boş ağırlık ise eski modele oranla sekiz pound daha az bir değer olan 417 pound değerine sahip.

Süspansiyon ise hala tamamen ayarlanabilir 41 mm KYB çatalı ve sadece yay önyüklemeli ve geri tepme sönümleme ayarlı güncellenmiş bir KYB şoku ile işlenmekte. Sokakta kullanım için rahat ve yumuşak olmasına rağmen, MT-09’un süspansiyonu itildiğinde zıplayabilmekte. Yamaha, yeni süspansiyon kurulumunun daha sert şasiye uyduğunu ve süspansiyonun kayma eğilimini azalttığını belirtiyor. Bunun yanı sıra arka tekerlekte yüzde 11’lik bir ağırlık azalması ile daha hafif 10 kollu spin-dövme alüminyum jantlar da iyileştirilmiş kullanımı teşvik ediyor.

Frenleme, radyal olarak monte edilmiş Nissin 4 pistonlu kaliperler ve önde 298 mm çift yüzer disk ile geçen yılla aynı kurulum tarafından yapılmış.

Görsel olarak ise MT-09’de en belirgin değişiklik, tamamen yeni gövde ve yeniden tasarlanmış tek bir LED far ile oldukça revize edilmiş şekilde göze çarpıyor.

Ocak 2021 tarihinde bayilere gelecek olan Yamaha MT-09 birçok kişi tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir