Motosiklet Kaskı Nasıl Temizlenir?

Motosiklet kaskları bir kaza anında kafamızı ve hayatımızı koruyan önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Ağır bir çarpma sonucunda oluşabilecek g kuvvetini kendini feda ederek azaltan kasklarımız bizi hayata bağlamaktadır.

Ufak kazalarda ise sürtünme gibi oluşabilecek ciddi yaralanmalarda kafamızı korur.  Motor sürerken de kaskalarımız yüzümüzü dışarıdan gelebilecek yağmur, sinek, böcek veya öndeki araçtan sıçrayabilecek taş gibi etkenlerden korur. Kaskların iç kısımları ise dışarıdan gelen sesi yalıtarak kulaklarımızı korurken terlemeyide önlemek için çeşitli hava istemleri mevcuttur.

Bu kadar hayati öneme sahip olan kasklarımıza dikkat etmemiz gerekir. Kaskın dış yüzeyleri düzenli olarak silinmeli ve gerekiyorsa cilalanmalıdır. İç yüzeylerin ise kendine has temizleme yöntemleri vardır. Kaskın iç yüzeylerinin teninize temas etmesi sonucu yağlanma ve kirlenme meydana gelir. İç kirlenmeler sonucunda kaskınızın içi çok kötü kokabilir.

Kaskınızın gerek iç temizliğine gerekse dış temizliğine düzenli göstereceğiniz bakım sayesinde en pahalı motorsiklet ekipmanız olan kaskınızı daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kask Bakımı

kask bakımı
kask bakımı nasıl yapılır

Kaskın dış bakımında iki adım vardır. İlki sürüş sonrası hızlıca silme ve temizleme işlemi ikincisi ise sezon başlarında ve sezon sonlarında yapılacak derin bakımlardır.

Kaskınızla özellikle uzun sürüşler sonrası oluşabilecek böcek ve kirlerden kaskınızı arındırmanız zamanla oluşabilecek aşınmalardan sizi korur ve kask ömrünü uzatır.

Sürüş sonrası kaskınızın üzerine nemli bir kağıt havlu veya bez koyarak ilk önce kaskın üzerine yapışmış böcek ve kirleri yumuşatın. 15 dakika gibi bekledikten sonra kaskınızı kuru bez ( pamuklu olursa kaskınızı çizmez ) ile hafif bastırarak siliniz. Kaskınızı güçlü kimyasallar, bulaşık deterjanı ve cam sil gibi kimyasallarla devamlı silmeniz uzun vadede kask ömrünü kısaltır. Dış yüzeyin ilk günki gibi kalması için özel kask temizleme spreyleri almanızı tavsiye ederiz.

Kaskınızın dış yüzeyini ılık ıslak mikrofiber bez ile silebilirsiniz. Eğer Moto cross kaskı kullanıyorsanız ve çok çamur varsa kaskınızı suyun altına tutarak temizleyebilirsiniz. Tabiki bunu yapmadan önce interkom cihazlarını çıkarmalısınız.

Kaskın dış yüzeyini ıslak mikrofiber bez ile sildikten sonra kuru bir pamuklu bez ile kurulayabilirsiniz. Havalandırma delikleri gibi ufak yerleri kulak pamuğu ile temizleyebilirsiniz.

Kask Vizörü Temizliği

kask vizör temizliği
kask vizör temizliği nasıl yapılır

Kask vizörü temizliğinde en çok yapılan hata sert bir bezle camı silmektir. Eğer camı sert bir bezle silerseniz camda kılcal çizikler meydana gelir. En iyi yöntem ise camı bebek şampuanı gibi kimyasal bulunmayan temizleyicilerle iyice ıslatarak elinizle silmenizdir. Durularken bol su kullanmalısınız.

Özel camlı kasklarda ise kurularken bez yerine fön makinasını soğuk hava pozisyonuna getirerek kurutmanız daha sağlıklı olur.

Kaskın İçi Nasıl Temizlenir?

Eğer kaskın içi sökülebilen modelse sökerek temizlemeniz en iyi yöntemdir. Kaskın içini söktükten sonra çamaşır makinasının kısa ve hassas programı ile yıkamalısınız. Yıkama işlemi bittikten sonra doğal bir şekilde kurumasını beklemelisiniz. Fön makinası gibi sıcak hava kurutması kullanmak kaskın iç parçalarındaki yapışkanlı yüzeylerine zarar verebilir ve orijinal dokusunu bozabilir.

Eğer kaskın iç kısmı çıkmıyorsa bir kovaya ılık su koyun. Bebek şampuanı gibi zarar vermeyen bir temizleme sıvısıyla bezinizi hafif ıslatarak kaskın iç kısımlarını bölüm bölüm bastırarak silebilirsiniz. Her bölümü sildikten sonra bezinizi tekrar temizlemeniz önemlidir.

Kaskın içini silmek için kuru bir bezle iyice bastırarak iç kısımları silin. Silme işlemi bittikten sonra kaskı hava sirkülasyonu olan bir yere koyarak kurumasını bekleyin.

Kaskınızın iç ve dış kısmına özen göstererek uzun yıllar yeni görünmesini sağlayabilirsiniz. Kesinlikle eski ve yıpranmış bir kaskla dolaşmak istemeyiz. Kaskınızın eski bir çorap gibi kötü kokmasını önlemek için kaskınızı belirli ararlıklarla temizlemenizi tavsiye ederiz.

Kask Camı Nasıl Parlatılır?

kask camı parlatma
kask camı nasıl parlatılır

Kask camı çizik giderme ve solmalara karşı parlatma işlemi yapmayı her motorcu düşünür. Fakat bir çok söylentinin aksine bu parlatma işlemi sanıldığı kadar faydalı bir çözüm değildir. Diş macunu, traş spreyi gibi internette gezen bilgiler de işe yaramamaktadır. En mantıklı çözüm yeni bir cam kaskı almak ve vizör koruyucu şeffaf filmlerden yapıştırarak oluşabilecek çizmelerden kask camınızı koruyabilirsiniz.

Check Also

Yağmurlu Havada Motor Nasıl Sürülür?

Yağmurlu havada motor sürmek biraz daha karmaşık bir durum gibi gelebilir. Evet biraz zorlukları ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir