Motosiklet Muayene Ücreti 2021

Her yıl yeni zam yapılan motosiklet muayene ücreti bu sene 2021’de yine arttı. Yazımızı okumadan muayene yaptırmaya gitmeyin…

Bu yazımızda ilk defa motosikletini muayeneye götürecek veya tekrar muayene süresi dolan motor sahiplerinin ödemesi gereken para ne kadar net öğrenmiş olacaksınız. Rutin motosiklet muayenesi sırasında neler yapılması gerekiyor detaylı anlattık.

 

1 ocak itibariyele %9,1 lik zamla, ödenmesi gereken muayene tutarı en düşük 189,98 tl en yüksek tutar ise 503,86 tl olmuştur.

 

Buna göre yeni 2021 güncel motosiklet muayene ücreti 189,98 tl dir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir ama ekstradan 5 tl gibi tamamen keyfi kart çekim komisyonu alınıyor. Normal şartlarda böyle kuruluşlar için bankalar bırakın komisyon ücreti almayı üstüne para bile ödemeye razılar :)

motosiklet muayene ücreti

Trafik muayenesine gitmeden önce motosikletiniz için gerekli tüm bakımların yaptırmış olmanız önemlidir. Özellikle lastiklerin durumu ve egzost ölçümleri ağır kusura girebilmektedir. Eğer motosikletinizin lastiği eski veya yırtık ( ufak bir lastikte kalkma ), ufak bir bombe varsa ağır kusurdan muayene kalmanız kaçınılmazdır. Egzost sisteminin de orijinal olması ve ses seviyesinin fabrika çıkış düzeyinde olması gerekmektedir.

Ayrıca ön çatal ve didonlarda eğime zincirlerin durumuna da bakılmaktadır. Eski motosikletlerde motor numarası ve şasi numarası okunmuyorsa hafif kusur veya ağır kusura girmektedir.

 

Motosiklet muayenesi her iki yılda bir yapılır.

 

Motosiklet Muayenesinde Neler Kontrol Edilir?

En çok merak edilen bir diğer konuda motosiklet muayenesinde nelere bakıldığıdır. Tüvturk den aldığımız bilgiler doğrultusunda sizlere aşağıda sırasıyla kontrol edilenlerin listesini sunuyoruz:

 1. Plaka ( Plakanızda delik veya yamulma olmamalı )
 2. Şasi Numarası
 3. Motor Numarası
 4. Direksyon Çatalları
 5. Direksiyon kiliti kontrolü
 6. Fren hortumlarının kontrolü
 7. Fren diskleri ve balatalarının kontrolü
 8. Kornanın çalışıp çalışmadığına bakılır
 9. Tabiki far ve sinyallerin testi. ( Sonradan takılan beyaz ampuller ağır kusurdur )
 10. Motorda kırık veya kullanımı engelleyecek parça olup olmadığına bakılır.
 11. Kaskınızıda yanınızda götürmeyi unutmayın.

Gerekli Evraklar

 • Ehliyet
 • Ruhsat
 • Trafik sigortası

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

motosiklet muayenesi

Motosiklet Muayenesinde Nelere Bakılır!

Motosiklet muayenesi yaptırmadan önce arabada olduğu gibi tuvturk web sayfasından size yakın muayene istasyonlarından birinden …