B Sınıfı Ehliyetle Hangi Motorlar Kullanılır?

Yasal olarak araç kullanmak için ehliyet almak gerekiyor. Kullanacakları araca göre alınan pek çok ehliyet türü vardır. B sınıfı ehliyette bunlardan bir tanesidir. B sınıfı ehliyet, kamyonet veya otomobil kullanmak isteyen kişilerin aldıkları bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyet almaya hak kazanan sürücüler B1, M, F sınıfı araçları kullanabilmektedirler. Bu araçlar dört tekerlekli motosiklet, traktör otomobil, azami yüklü ağırlığı 4250 kg değerindeki birleşik araçlar kullanabilmektedirler. Ülkemizde en fazla alınan ehliyet türü B sınıfı ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyet almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlar :

 • 18 yaşını doldurmak gerekir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf gerekir.
 • Adayın minimum ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
 • Sağlık kuruluşlarından sağlık belgesi almış olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

B sınıfı sürücü belgesinin alınabilmesi için gereken şartlar ve belgelerin tamamlanması durumunda aday sürücü kurslarına başvurur ve teorik yazılı dersleri alması gerekir. Aldıkları bu eğitimden sonra yazılı sınavı girmeleri gerekmektedir. Yazılı sınavı geçtikten sonra direksiyon derslerine başlanır. Bir süre eğitim alan aday direksiyon sınavının geldiği gün sınava girer kurallara uyup başarılı olursa ehliyet almaya hak kazanır.

Araba Ehliyetiyle Hangi Motorlar Kullanılır

Bilindiği üzere B sınıfı ehliyet ile M yani Moped sınıfı motosikletler kullanılabilmektedir. Moped sınıfı hacmi 50 cc ve 45k/s hızı geçmeyen motosiklet anlamına gelir. Ayrıca B1 ATV araçlarını da kullanabilmektedirler. Bu araçlar motorlu taşıt vergisinden ve  zorunlu trafik sigortasından muaftırlar. Şimdi B sınıfı ehliyetle kullanabilen motor çeşitlerini ayrıntılı olarak inceleyelim.

İlgili Makaleyi Okuyabilirsiniz : Atv Motora Ehliyet Gerekir Mi?
 • Yamaha Neo’s 4

  Yamaha Neo’s 4
  Yamaha Neo’s 4

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Pratik şehir içi ulaşım aracıdır. 95 kg ağırlığındadır. Motor hacmi 49cc’dir. Motor tipi  4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır. Alaşımlı jantlar, çift ön farlara ve mavi arka plan aydınlatmalı LCD gösterge paneline sahiptir.

 • Asya Polo 50

  Asya Polo 50
  Asya Polo 50

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Silindir hacmi 49 cc’dir. Scooter katerogisindedir.81 kg ağırlığındadır. Vites tipi otomatiktir. Motor tipi  4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır.3.1 beygir gücündedir. Yakıt kapasitesi 6 lt’dir.Elektrikli marş ile çalışır.

 • Mondival Revival 50CC

  Mondival Revival
  Mondival Revival

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. MTV’den muaftır. Motor tipi  4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır. Motor hacmi 49.6 cc’dir. 85 kg ağırlığındadır. Maksimum taşıma kapasitesi 150 kg’dır. Vites tipi otomatiktir. Scooter kategorisinde yer almaktadır.

 • Kanuni Pony 50cc

  Kanuni Pony
  Kanuni Pony

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Motor tipi  4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır Silindir hacmi 49.6 cc’dir. Yakıt besleme Enjeksiyon. 78 kg ağırlığındadır. Kırmızı, Siyah, Mavi, Kahverengileri mevcuttur. Maksimum taşıma kapasitesi 150 kg’dır.

 • Kuba RX9 Motosiklet

  Kuba RX9
  Kuba RX9

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. 49.9 cc silindir hacmine sahiptir. Beygir gücü 2.82’dir. 242 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Kendi ağırlığı 78 kg’dır. Yakıt besleme Karbüratörlüdür. Motor tipi Tek silindirli ve 4 zamanlıdır. Retro dizayna sahiptir.

 • Kuba Dragon 50

  Kuba Motosiklet Dragon
  Kuba Motosiklet Dragon

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. 48 cc silindir hacmine sahiptir. Beygir gücü 2.41’dir. Kendi ağırlığı 83 kg’dır. Maksimum taşıma kapasitesi 233 kg kadar çıkabilmektedir. Vites tipi manueldir. Yakıt besleme Karbüratörlü’dür. 4 adet vitesi vardır.

 • RKS Sniper Cup

  RKS Sniper Cup
  RKS Sniper Cup

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Silindir hacmi 49.4 cc’dir. Motor tipi  4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır Yakıt tipi benzinlidir. 95 kg ağırlığındadır. Maksimum yük taşıma kapasitesi 245 kg’dir. Vites tipi manueldir. Yakıt tankı 3 lt’dir. Şanzıman yarı otomatiktir.

B Sınıfı Motorlar Video Anlatım

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

motosiklet muayenesi

Motosiklet Muayenesinde Nelere Bakılır!

Motosiklet muayenesi yaptırmadan önce arabada olduğu gibi tuvturk web sayfasından size yakın muayene istasyonlarından birinden …