MV Agusta Brutale 1000 RS İlk Bakış

Bu yılki EICMA Gösterisi, 25 Kasım’dan itibaren Milano Fuar alanında açıldı. 2 yıllık Covid-19’un ardından motosiklet endüstrisi etkinlikleri büyük bir heyecan ile bekliyor.

MV Agusta şirketi ise bazı konularda önde başlayan önemli oyunculardan bir tanesi olmayı başardı. 2022 Brutale 1000 RS de dahil olmak üzere pek çok modeli erken duyurarak dikkatleri üzerine çekti. En büyük görsel değişikliklerden biri ise koltuk konfigürasyonu. Dövme jantların yerini döküm alüminyum jantlar almıştır. Bunun yanında 5 kollu gidon yerine 9 kollu gidon bulunur. Ön ve arka süspansiyon seçimleri de değişiklik göstermektedir.

MV Agusta’nın Yeni Brutale 1000 RR İlk Bakış

Brutale 1000 RS ile 1000 RR birbirinden farklılık gösterir. Bu şekilde MV daha erişilebilir bir hal almıştır. Yeni model daha tur odaklı bir varyant sunar. Motor açısından MV Agusta’nın tacında bulunan mücevher F4 750 foura ve MV’nin güvenlik sorunları ile boğuşan göz alıcı görünümlü süper motosikletlerin tamamı ile çok gelişmiş olan motora dayanır.

MV Agusta 1000’i dört Euro 5 standartlarına göre güncelleme zamanı geldiğinde Baş Proje Mühendisi olan Brian Gillen motorun kronik sorunlarının düzeltilmesi fırsatını yakaladı. Sonuç olarak 13.000 rpmde 208 önemli beygir gücü ve 11.000 rpm’de 86 pound-feet tork sağlayan emisyon uyumlu motor üretildi. Soğutma ile yağlama temel konular olduğu için geliştirilmesi son derece önemliydi. Gillen ile ekibi bunu başararak sürtünme kayıpları, elektronik yönetim sistemlerini ve yanmayı iyileştirerek sisteme entegre etme üzerine çalıştı.

MV, orijinal Brutale’nin radyal valf dağılımı ile ilgili yarı yanma odalarını korudu. Fakat yanma odası profili son derece büyük olan kare motordaki piston üstlerin revize edilmesi ile geliştirildi. Bu işlemden sora valflerin hem giriş hem egzoz bağlantı çubukları titanyumdan üretilmiştir. Euro 5 yükseltme paketi dahilinde yüksek basınçlı enjektörler, iyileştirilen kam profilleri ve daha etkili olan katalitik konventör içeren yeni egzoz sistemi bulunur.

Gelişmiş Teknolojik Özellikler

Yeni Brutale RS, çerçevesini Brutale 1000 RR ile paylaşır. 1000 Brutale RR elektronik olarak kontrol edilen Ohlins birimlerinin yerini 50 mm’lik sürgülü Marzocchi ön çatal ile RS’de bir Sachs arka amortisör ile değiştirilen iki şasi almıştır. Süspansiyon bileşenleri ile ayarlarında farklılık olabilir. Bunun yanında her iki süspansiyon ünitesi mekanik bir şekilde ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Fren sisteminde ön kısımda ikiz Brembo 320 mm rotor ve Steylema radyal montajlı dört pistonlu kaliperler arkada ise 220 mm Brembo rotor ve iki pistonlu kaliper yer alır.

Elektronik paket, yatış açısına duyarlı çekiç kontrolü bulunan ve Continental MK 100 ABS’den başlayıp tüm dinamik ve güvenlik sistemlerini kontrol eden yeni IMU altı eksenli atalet platformuna dayalıdır. MVICS 2.1 enjeksiyon ateşleme yazılımı yeni ve daha güçlü olan Eldor Nemo 2.1 ECU tarafından yönetilir. 5.5 inç büyüklükte olan TFT ekran, tüm enstrümantasyonları barındırır. Böylece sürücülerin akıllı telefonları yardımı ile girişlerine izin verir.

MV Agusta Brutale 1000 RS, RR versiyonunun üstün performans potansiyelini daha uzun yolculuklar için çok daha konforlu bir sürüş ile birleştirmiştir. Ancak burada bir soru ortaya çıkmaktadır. En yeni Ducati SuperSport gibi, daha geniş ve daha yumuşak bir güç bandında yer alan 180 hp yeni ayarlanmış motora sahip akıllı tavan kaplaması bulunan özel bir sport-touring modeli neden olmadır. EICMA belki de bunun için vardır.

Kaynak : 1

Check Also

en hızlı motosikletler

Dünyanın En Hızlı Motosikletleri

Çeyrek mil, onlarca yıldır dünyanın en hızlı motosikletlerini belirlemek için kullanılıyor. Aşağıdaki hazırladığımız liste de, …