Avusturyalı Marka KTM, RC 8C’yi Tanıttı

Avusturyalı marka KTM, şaside 890 Duke R motora sahip yeni bir sınırlı üretim olan motosikletini duyurdu.

2022 Model KTM RC 8C, 22 Temmuz’da saat 10:00 civarında  KTM’nin web sitesinde 39.000 $ karşılığında ön sipariş için mevcut olacak .

Avusturyalı markanın yeni bir spor motosikleti tanıtmasını uzun zamandır bekliyorduk ve RC 8C sadece pistte kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, biz de onunla tura çıkmak için sabırsızlanıyoruz.

RC 8C’in bir diğer evrimleşmiş versiyonu olarak bilinen Kramer GP2 prototipi  Troy Siahaan 790 motorla çalıştırıldı, ancak üretim versiyonu KTM’nin burada RC 8C’de kullandığı 890 motorunu kullanıyor. GP2’nin farklı bir kaporta tasarımı vardır, RC 8C’de ise çelik kafes çerçevesi, salınım kolu ve kompozit yakıt deposu/kuyruk ünitesinden birkaç temel unsur mevcuttur.

yeni ktm rc8
yeni ktm rc8

Kramer GP2 Prototipi – İlk Sürüş

RC 8C, KTM’nin 889cc LC8c motorundan güç alıyor. Motor Duke’den farklı olsa da, RC 8C Twin Air tarafından geliştirilen yeni bir hava girişinden yararlanıyor. Hava girişi, sürücünün bacaklarının arasına yerleştirilmiş hava kutusuna ve ardından motora yönlendiriliyor.

Üstyapı, KTM’nin RC16 MotoGP motosikletinden, karbon-kevlar (fiber) ile güçlendirilmiş cam takviyeli plastik (GRP) kaporta, tekerlek kontrolü ve yüksek hız dengesi için aerodinamik karbon fiber kanatçıklara sahip RC16 MotoGP motosikletinden de eklentiler içeriyor. Amaca yönelik bir palet bisikleti olarak, gövde panelleri, hızlı yol kenarı ve servisi için kolayca yola çıkarılacak şekilde tasarlanmıştır. Krämer’in motosikletleri gibi, RC 8C’de , yarışçılar kendilerini ve motosikletin sınırlarını zorlarken, çarpışmalar akılda tutularak tasarlandı. Bu nedenle, zemine temas etmesi en muhtemel bileşenler, kaydırıcılarla korunur ve/veya feda edilebilecek, kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Motor ve sıvı taşıyan kritik bileşenleri, çoğu çarpışmada zeminin yakınından bile geçmez.

KTM RC
KTM RC

Ön tekerlek, tam ayarlanabilir bir WP APEX Pro 7543 kapalı kartuş çatalıyla askıya alınırken, arka tekerlek, her ikisi de yarış pisti için özel olarak ayarlanmış bir WP APEX PRO 7746 materyali kullanır. WP ayrıca ayarlanabilir APEX PRO 7117 direksiyon amortisörünü de sağlar.

Brembo, fren sistemine titanyum sabitlemelerle monte edilmiş 290 mm alüminyum rotor ve arkada 230 mm diskli iki pistonlu bir kaliper sağlıyor. RC 8C ayrıca bir Brembo 19 RCS Corsa Corta radyal ana fren silindiri ile donatılmıştır. MotoGP yarışlarında geliştirilen ana silindir, sürücülerin ihtiyaçlarına göre ayarlamasına olanak tanır. Varsayılan normal ayarı, kademeli olarak başlatır ve bu, zayıf tutuş koşulları için uygun hale getirir. Spor ayarı, daha dinamik bir tepki sunar. Yarış ayarı ise MotoGP’de kullanılan performans seviyesine neredeyse benzer.

 

Jantları hafif Dymag UP7X dövme alüminyumundan yapılmıştır.

RC 8C, ayarlanabilir ayaklıklar, gidonlar ve sele yüksekliği sunarak sürücülerin ergonomiyi kendi isteklerine göre ayarlamasına olanak tanır.

Ayrıca mesnet 0,5°’lik artışlarla ±  ayarlanabilirken  , çatal ofseti 1,0 ile 1,1 inç arasında ayarlanabilir.

KTM, RC 8C’yi 5 inç TFT ekranı, GPS işlevine ve veri kaydediciye sahip tam fabrika AIM MXS 1.2 RACE gösterge paneli ile donattı.

Veriler, AIM RaceStudio yazılımında, palet hızı, konum, gaz kelebeği konumu, motor hızı, vites, hızlanma ve yavaşlama ile ilgili sekmeler tutularak analiz edilebilir kılındı. Buda sürücüye ergonomik bir yol tutuşu sağlamış oldu.

KTM sadece 100 adet  RC 8C üretilecek ve daha da özel bir deneyim için 25 müşteri, 7-9 Ekim tarihleri ​​arasında Circuito de Jerez’de KTM sürücüleri Mika Kallio ve Dani Pedrosa ile özel bir pist gününe katılma şansına sahip olabilecekler.

Kaynak : 1

Check Also

moto Guzzi

Moto Guzzi’nin 100 Yıllık Tarihindeki En Önemli 10 Motosikleti

15 Mart 1921 yılında Carlo Guzzi ile Giorgio Parodi motosiklet üretimi, satışı ve metal işleme …