Apple, Sürücüleri Motosikletlerine Iphone Takmamaları İçin Uyardı

10 Eylül 2021 tarihinde Apple tarafından yapılan açıklamada; pek çok son model Iphone kullanıcısına cihazlarını motosikletlere monte etmemeleri gerektiği ile ilgili çeşitli tavsiyelerde bulunan bir bülten hazırladı. Bunun bültenin sebebi ise, Iphone telefonların yüksek modelleri belirli frekans aralıklarında özellikle de yüksek güce sahip motosiklet motorlarının ürettiği yüksek genlikli titreşimlere maruz kaldığında Iphone kamera sistemlerinin performansında birtakım düşüşler yaşanabiliyor olmasıydı.

Ancak Iphone tarafından yapılan bu açıklama Iphone kullanıcıları için bariz bir şekilde yetersiz bulundu. Çünkü Apple şirketi söz konusu belirli frekans aralıkları ya da yüksek güçlü motosiklet motoru ile ilgili detaylı bilgilere ya da herhangi bir ipucuna yayınlamış olduğu bültende yer vermedi. Dünya çapında bazı ülkelerde 400 cc üzerinde olan bisikletler büyük bisiklet olarak kabul ediliyor.

iphone-motosiklet

Kullanıcılar Açıklamayı Olumsuz Buldu

ABD gibi diğer ülkelerde ise 1000 cc altındaki bisikletler küçük kabul ediliyor. Dünya genelinde çok sayıda ve çeşitli kültürlerden farklı insan gruplarının ihtiyaçlarını karşılayan uluslararası bir şirket olan Apple’ın bu gibi konularda detaylı bir şekilde açıklamalarını gerçekleştirmesi ve ilgili konuya açıklık getirmesi büyük önem arz eder. Bu nedenle Apple’ın konu ile ilgili pek çok soruyu havada bırakması Iphone kullanıcıları tarafından olumsuz bir şekilde karşılandı.

Yine de Apple bu eksik açıklamalardan endişe duymadı ve Iphone sahiplerinin mopedler ya da scooterlar gibi iki tekerlekli araçlarda telefonlarını kullanmaması gerektiğini söylemeye devam etti. Yapılan açıklamadaki tam ifade; Iphonenunuzu mopedler ve scooterlar gibi küçük hacimli ya da elektrikli motorlu araçlara takmak nispeten daha düşük genlikli titreşimlere yol açar. Bu gibi durumda Iphone kullanıcılarının titreşim sönümleme montajı yapması önerilir. Bu şekilde Iphonenunuzun optik görüntü sabitleme (OIS) ve otomatik odaklama (AF) sistemlerinin zarar görmesini engelleyebilir ve riskin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Performansta Azalma Olacak

Bununla birlikte hasar riskinin azaltılması için uzun süreli kullanımdan kaçınılması gerektiği ile ilgili de bir açıklama gerçekleştirdi. Ancak burada uzun süreli kullanım ile ne kadar bir süreden bahsedildiği ya da düzenli kullanımın ne kadar süre devam etmesi gerektiği ilgili herhangi bir detaylı açıklama yapılmıyor. Bununla birlikte Iphone kullanan sürücülere yalnızca her tür motosiklet modelinde Iphone kullanmanın bırakılması gerektiğinden ve sürekli kullanımın riskli olduğundan bahsediliyor.

Bunun dışında Apple şirketinin yapmış olduğu açıklamalarda hangi Iphone modellerinin durumdan etkileneceği ve performans düşüklüğü yaşanacağı ile ilgili bilgi de yer almıyor. Bu durumu ilk fark eden MacRumors, Apple’ın motosiklet titreşimlerinden potansiyel olarak olumsuz etkilenen OIS ile kapalı döngü AF sistemlerinin Iphone 7 itibari ile kullanılmaya başladığını ifade etmiştir. Bunun yanı sıra Iphone 6 Plus ile Iphone 6S Plus da bahsedilen sistemlerden faydalanan modeller arasında yer alıyor. Bu durumda Iphone 6 Plus ile Iphone 6s Plusunda durumdan etkileneceği tahmin edilmektedir.

Iphone kullanışı olan sürücüler Apple şirketinin yapmış olduğu bu yetersiz açıklamaların ardından çeşitli form sayfalarında yaşadıkları çeşitli sıkıntıları dile getirmeye başlamıştır. Bununla birlikte Apple’ın 10 Eylül 2021 yılında yayınlamış olduğu destek belgesi şirketin resmi olarak yapmış olduğu bir açıklamadır. Fakat bu açıklamanın Apple tarafından neden bu kadar geç yapıldığı ve bu kadar uzun süre beklendiği ile ilgili bilgi yoktur. Her iki durumda da yapılan bu yetersiz açıklama Iphonelarını navigasyon, müzik ya da 2021 modern yaşamında farklı pek çok alanda kullanan Iphone kullanıcılarının hayal kırıklığına uğramasına neden olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

motosiklet türleri

Motosiklet Türleri ve Özellikleri – Resimli Anlatım

Motosiklet Türleri ve Özellikleri kendi arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Gezi, ulaşım gibi farklı amaçlara yönelik …