Motor Ayak Ezilmesine Ne İyi Gelir?

ayak ezilmesine ne iyi gelir

Motor kullananların en fazla yaşadığı ufak kazalardan biri olan ayak ezilmesi gözle görülen çok bir şey olmasa da ciddi ağrılara sebep olabiliyor. Böyle durumlarda ayak ezilmesine ne iyi gelir bilgisi, acıyı en aza indirgeme açısından büyük önem taşımaktadır.

Deneyimlerimiz ve motorcu arkadaşlardan öğrendiklerimiz bilgilerle motor kullanırken yaşanan ayak ezilmesi için aşağıdaki bilgileri paylaşıyoruz.

Darbe gerçekleştiği anda ilk adım, soğuk uygulama yapılarak, morarmanın önlenmesi sağlanmalıdır. Soğuk uygulama için buz kullanılır. Fakat buz uygulaması yapılırken, buzluktan çıkarılan buz direkt uygulanmamalıdır.

Buzu bir beze sararak, darbe almış bölgeye kullanabilirsiniz. Bu bölgeye yapılacak olan uygulama 10-15 dakika kadar devam eder ve saat başı ya da en fazla iki saatte bir işlem tekrarlanır. Özetle ayak ezilmesine ne iyi gelir diye açıklayacak olursak;

 

 • Hızlı bir şekilde soğuk uygulama gerçekleştirilir,
 • Bir bez aracılığıyla sarılan buz bölge üzerinde bekletilir,
 • Kanın vücutta hızlı emilimini sağlayan bir merhem kullanılır,

 

Küçük çaplı olan kanamalar zamanla vücut içinde emilir. Ciltte darbeye bağlı kanama gerçekleştiğinde ve morarmalarda kanın hızlı emilmesi için birtakım merhemler kullanılabilir. Bu gibi ilaçlar, direkt cilt üzerine tatbik edilir. Bu kanın vücut içerisinde hızlı bir şekilde emilimini sağlar.

Derin tabakada ya da gevşek dokuların üzerinde gerçekleşen kanamalara, soğuk uygulama yapılsa dahi ezik büyük boyutta olabilir. Cildin altında oluşan büyük kanamalar meydana geldiğinde toplanan kan, vücutça kolay emilimi sağlanamadığından, bu kan bir uzman cerrah tarafından destek alınarak, toplanan kanın boşaltma işlemi sağlanır.

Ayakta kaza sonucu yaralanmalar hâsıl olduğunda, ayak ezilmesine ne iyi gelir aşamalarını uygulama sonrasında, eğer dokularda yırtık söz konusu değilse, ayaktaki ezik, darbenin şiddet boyutuna göre birkaç hafta içinde iyileşir. İyileşme süreci ezilmenin şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ayak ezilmesi morarmaları, öncelikle mor renkli olarak görülür, sonraysa yavaş bir şekilde yeşererek sarı bir hal alır. İyileşme süreciyle birlikte, renk değişimi gözlemlenerek morarmalar kaybolur. Ancak bazı hassas olan ciltlerde, darbenin şiddetine bağlı olarak akan kan içinde bulunan renk pigmentleri sebebiyle, ciltte kalıcı olarak kahverengi bir renk kalabilir.

Ayak ezilmesi ile sonuçlanan cilt altı kanamaları, darbe alınan vücut bölgesine ve darbenin şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Cildin bazı bölgeleri daha hassas olabildiğinden, bu bölgelerde kanama daha çok görülür.

Bazı vücut bölgelerinde de kanama daha az olur. Ancak ayak ezilmesine ne iyi gelir konumuzun başında da belirtildiği gibi, ayak ezilmesindeki darbe, eğer çok şiddetli gerçekleşmişse ve kanama çok olmuşsa, bu durum cerrahi bir müdahaleyi gerektirebilir. Biriken fazla kan, uzman bir doktor tarafından boşaltılır.

Fakat darbe şiddetinin az olduğu bölgede, kanama çok olmayacağından, genelde cerrahi bir müdahale gerekmeksizin, ezik olan bölge yavaş yavaş morarak zamanla kendiliğinden geçecektir.

Ayak ezilmesi nedir?

ayak ezilmesi nedir

Ayağın alt bacak kısmı ile bağlayan bileğin eklemindeki bağlar ve yumuşak dokuların uygun olmayan bir hareket sonucu gerilmesi veya yırtılmasıyla oluşabilen yaralanmaya ayak ezilmesi denir.

 

AYAK BURKULMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Ayak kemeri yakınında ağrı hissi.
 • Yürürken ve hareket halindeyken ağrı ve hassasiyet hissi
 • Şişme ve morarma
 • Ayak bileğine ağırlık verildiğinde şiddetli ağrı
 • Üzerine basmakta zorlanma
 • Dokunulmasında şiddetli ağrı

Ayak bileğinizin kırılma ya da burkulma olasılığının olduğunu düşünmeniz halinde, en yakın sağlık kuruluşuna gidip muhakkak tıbbi yardım talep etmelisiniz.

ayak burkulması

Ayak burkulmasına iyi gelecek yöntemler

Ayak ezilmesine ne iyi gelir konusuna açıklık getirirken, aşağıda yer alan yöntemleri de incelemek faydalı olacaktır.

 • Buz yöntemi
 • Sıkıştırma yöntemi
 • Yüksekte tutmak
 • Soğan Yöntemi
 • Sabun Yöntemi
 • Zeytinyağı yöntemi

Buz yöntemi

Buz, burkulma anında çabuk ulaşılabilecek ve en çabuk etkisini gösteren yöntemlerinden birisidir. Buz torbası veya evde dondurulmuş herhangi bir sebze torbasını darbe alan bölgeye bir bez yardımıyla sararak, 10-15 dakika kadar uygulayabilirsiniz. 3 gün süresinde aynı işlemi gerek duydukça uygulanabilir.

Kullanılan Buz yöntemi, soğuğun kan damarlarını daraltmasını sağlayarak ağrı, kanama ve şişlik belirtilerinin minimuma inmesini destekler. Damar hastalığına sahip ve diyabetli olan kişiler buz uygulamasını gerçekleştirmeden önce bir hekime danışmaları tavsiye edilir.

 

Sıkıştırma yöntemi

Sıkıştırma yöntemi ile şişlikler önlenebilir. Eczaneden temin edebileceğiniz elastik ağrı bandajı ile çok fazla sıkı olmama koşuluyla ezilen bölge özenle sarılır. Sıkı olan bandajlar kan etkiler ve alanın daha fazla şişmesine sebebiyet verebilir. Yatmadan önce elastik bandaj muhakkak çıkarılmalıdır.

 

Yüksekte tutmak

Yaralı bölgeyi yüksekte tutmak, karşılaşılacak olması muhtemel şişlikleri azaltabilir. Ayak bileğindeki ezilme için yaralı ayağın altına yüksek bir yastık konulabilir. Yüksekte tutulan bölgede kan birikimi az olacağından şişme daha az olacaktır.

 

Soğan yöntemi

1 adet kuru soğanı bölerek, 2 su bardağı kadar zeytinyağının içine ekleyin. Soğan yumuşayana kadar zeytinyağının içinde pişirin. Temiz bir bez üstüne konulan karışımı, ezilen yere bağlayın. Soğan yöntemi iyileşme sürecini kısaltarak daha hızlı toparlanmaya destek olacaktır.

 

Maydanoz yöntemi

Ayak ezilmesine ne iyi gelir hakkında bir diğer kürde, maydanoz yöntemi olmaktadır. Maydanoz ezilip, lapa hale getirilir ve bu şekilde bir süre buzdolabında bekletilir. Darbe alan bölgeye soğuk kompres şeklinde uygulanılır. Ağrıyla birlikte oluşabilecek iltihabında azalmasına yardımcı olur.

 

Sabun yöntemi

Sabun yöntemi, yarım kalıp sabunu 1 su bardağı alkol ile karıştırın. Kremsi bir kıvama geldiğinde bir bez içine koyarak, darbe alan ayağınıza bağlayın.

 

Zeytinyağı yöntemi

Zeytinyağı Yöntemi, un ve zeytinyağının birlikte yoğurularak lapa kıvama getirilmesiyle elde edilir. Bu karışım, ezilen bölgeye masaj yapılarak yavaş yavaş yedirilir. Bu yöntemle ağrılarınız kısa sürede geçebilir.

 

Zeytin yöntemi

Zeytin yöntemi ile de ayak ezilmesine bitkisel olarak alternatif bir tedavi uygulayabilirsiniz. Zeytin, sarımsak, soğan ve tuzu birlikte ezerek, yaralı alanı sarın. Meydana gelen koku rahatsızlık verebileceğinden, bu uygulama gece yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir.

Geçmeyen ağrı ve morarma fazlalaşırsa mutlaka doktora görünmeniz gereklidir. İhmal etmeyiniz.

Sizlerin de ayak ezilmesi için yöntemleri varsa aşağı yorum bölümüne lütfen paylaşın…