Euro 4 Motor ile Euro 5 Arasındaki Fark Nedir?

Son yıllarda, bir dizi motor modellerinden bahsederken Euro 4 ve Euro 5 terimleri sıkça duyulmuştur. Bu standartları karşılamak, belirli modellerin sadece üretimde kalacağı anlamına gelir. Bu standarda ulaşılamaması, mevcut model üzerinden yeniden çalışma gerekeceğinden, bir modelin bitişini imzalayabilir. Motor kullanıcıları tarafından sıkça sorulan Euro 4 ve Euro 5 motor arasındaki fark nedir sorularını bu yazımızda cevaplayacağız.

Hepimiz nefes alırız ve havanın temiz tutulması herkesin sorumluluğudur. Bu sorumluluğa motorlarda dahildir. Motosikletler, yıllar boyunca otomotiv emisyon kontrollerinin gerisinde kalsa da hızla yetişiyorlar. Bu, Avrupa Birliği tarafından giderek katılaşan motosiklet emisyon standartlarıdır. İlk olarak 20 yıl önce, Euro 1’in 1999 yılında yürürlüğe girmesiyle başlamıştır. 2003 yılında Euro 2 ve ardından 2006 yılında Euro 3 gibi daha sıkı standartlar yürürlüğe girdi. O zamanlar, Avrupa emisyon düzenlemelerini Euro 3 ile durdurdu. 2017’den sonra ise ara kapatılmaya başladı.

euro emisyon şablonu
euro emisyon şablonu

Euro 4 Nedir?

Euro 4, kaybedilen zamanı telafi etmek için karbon monoksit, hidrokarbonlar, nitrojen oksit sınırlarını kaba bir şekilde yarıya indirdi. Ek olarak, motosikletlerin artık sadece bu sınırları değil, aynı zamanda 20.000 km’yi geçmesi gerekiyor. Katalitik konvertörler zamanla aşınır, bu nedenle yeni emisyon sisteminin 20.000 km’den sonra bir miktar doğal bozulmadan sonra bu standartları karşılamaya yetecek kadar etkili tasarlanması gerekiyordu. Ek olarak, motor yönetim sistemlerinin temiz bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek için elektronik yerleşik teşhis gerekiyordu. Elektronik gaz kelebeği kontrolü, emisyonların kontrolüne yardımcı olabilmek için etkili bir yol haline getirildi. Aynı zamanda, farklı koşullar için çoklu sürüş modları ve çekiş kontrolü gibi güvenlik ve performans özelliklerinin temeli atıldı.

Euro 5 Nedir?

Euro 5, gereksinimlerinde daha katı olup, limitleri yine Euro 4 standartlarına göre yarı yarıya indirmektedir. Daha gelişmiş bir yerleşik teşhis sistemi olması gerekmektedir. Son olarak, 20.000 km sınırı artık kaldırıldı. Artık motosikletlerin, ömrü boyunca Euro 5 emisyon hedeflerine ulaşması gerekiyor.

Doğal olarak, bu durum Avrupa birliği tarafından motosiklet üreticilerine danışılmadı ve zaman dilimini onların üretim programlarıyla beraber örtüşecek şekilde geliştirmedi. Sonuç olarak, üretim çalışmalarının ortasında birçok model için emisyon modellerinde değişiklik yapıldı.

Euro 4 Motor Alınır Mı?

2020 yılı sonuna kadar satılan euro 4 emisyonlu motorları almanızda bir sakınca yoktur. Fakat avrupa birliği ülkelerinde bu motosikletleri 2.el satarken fiyat biraz düşük olmaktadır. Satışında bir sakınca yoktur ama bu emisyon olayından dolayı alıcılar fiyatları düşürmeye çalışmaktadır.

Euro 4 Olan Motorumu Satabilir Miyim?

Evel alınması kadar satılmasında da bir sıkıntı olmamaktadır. Fakat bilinmesi gerekirki 2. el piyasası euro 4 motorlarda biraz düşüktür. Muayene gibi durumlarda ise bir sıkıntı çıkarmamaktadır.

Kaynak : 1

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

motosiklet muayenesi

Motosiklet Muayenesinde Nelere Bakılır!

Motosiklet muayenesi yaptırmadan önce arabada olduğu gibi tuvturk web sayfasından size yakın muayene istasyonlarından birinden …