Belgesel Tadında En iyi Motosiklet Filmleri

Motosikletin icat edildiği zamandan günümüze kadar yapılan yarışlarla, yeni model ve günden güne gelişen teknolojisiyle daima güncelliğe uyan gözde bir araçtır. Hemen hemen her konudan beslenen film sektörü de motosikletin büyülü dünyasıyla her zaman ilgilenmiş ve bugüne kadar farklı tarzda birçok içerik oluşturup, vizyonda başarılı bir şekilde boy göstermiştir.

Eski yapım filmlerde konsept; , ışıldayan kromlar, deri ceketler ve güçlü V2 motor sesleri yer alıyorken, son zamanlarda oluşturulan filmler spor tarzı ile renkli ve modifiyeli yapılmış motosikletlere, ayrıca customchopperlarda işin içine katılarak izleyici kitlesine başarıyla sunulmaya çalışılmıştır.

Şimdi, siz motor tutkunlarına özel olarak derlediğimiz, en iyi beş motosiklet filmleri, izlemeniz için baş başa bırakıyoruz!

 1. The Motorcycle Diaries (2004)
  motorcycle-diary-filmi
  The Motorcycle Diaries filmi, dünyaca ünlü olan Marksist gerilla otoritesinde Che Guevara olarakta bilinen Ernesto Guevara’nın 23 yaşında yazdığı günlük sayfalarından yaşam maceralarını anlatıma sunan harika bir biyografiyi içermektedir. Bu film, Guevara ve yoldaşı olan Alberto Granadoyla birlikte ilk kez Güney Amerika kıtasını motosikletle geçmelerini konu alır. Öncelikle keyif ve keşif üzerine planlanan gezi, daha sonra Guevara’nın bitkin durumdaki alt sınıf yerli halkı görmesiyle konu derinleşip, farklı bir boyut kazanıyor.
 2. Why We Ride (2011)
  why-we-ride-filmi
  Why We Ride, motosiklet sürüşünü birlikte yaşayanların aldığı zevki ve kurulan derin dostluğu konu alıyor. Walter Zuckve James Walkertarafından üstlenilen yapım, motorculuğun bir felsefe olduğunu, son teknolojiyle birleştirilen fotoğrafçılıkla yüksek düzey bir yaratıcılıkla anlatıma sunuyor.
 3. Wild Hogs (2007)
  wild-hogs-filmi
  Maceradan daha fazla tatlı bir komedi niteliği taşımaktadır. Fakat yine de en iyi beş motosiklet filmleri arasında yer almayı hak ediyor. Wild Hogs motorcu olmayı isteyen, hayatlarını şehirde geçirmiş olan birkaç arkadaşın macerasını ele alıyor. Fakat gelişen olay silsilesiyle Meksika kökenli Del Fuegos çetesine istemsiz bulaşmalarıyla çok farklı bir vaziyet alıyor.
 4. Long Way Round (2004)
  long-way-run-filmi
  Long Way Raund, Charley Boormanve Ewan McGregor’ ın uzun menzil yol aldıkları motosikletleriyle, geçirilen macera yolculuğunu anlatan bir belgesel başarı yapıtıdır. İki yoldaş Moğolistan, Kazakistan, Sibirya ve Alaska bölgelerinden geçerek son durakları olan, New York’a gelirler.
 5.  Faster (2003)
  faster-motosiklet-filmi
  En iyi beş motosiklet filmleri arasında, MotoGP’ nin tarihçesini anlatan, Faster’ a muhakkak yer vermek gerekir. 2003 yapımı belgesel film direkt olarak MotoGP’ nin üzerine odaklanmakta ve 2001-02 MotoGP sezonda yaşanan hiç görülmeyen çerçevelerden ele almaktadır. Filmin yayınlandığı tarihin aralığı, MotoGP efsanesi kabul edilen Valentino Rossi’nin yükselişi dönemine denk geldiği ve 18 yaşındayken şöhrete kavuşan Amerikalı John Hopkins isimlerine de odaklanması sebebiyle, Faster, motosiklet tutkunları için adeta bir MotoGP tarihçesi olarak kabul edilmektedir.