2021 BMW G 310 R İlk Sürüş Denemesi: Dengeli Bir Başlangıç

BMW markası 98 yıllık tarihi boyunca her zaman üstün özelliklere sahip araçlar üzerine çalışmıştır. R 1250 GS modelinden S 1000 RR modeline kadar tüm modeller lüks bir şekilde yaşamaya devam etmiştir. Fakat, amiral gemisi modellerine odaklanmak BMW’nin bir ürün yelpazesi olmasına neden oldu. Bütçe dostu bir seçenek olmadan Bavyeralılar, Beemer alıcıları için kritik bir giriş noktasında yoksundu.

BMW motor, küresel bir kitle oluşturmak adına 500 cc altı bir platform üretmek için Hindistan’ın TVS Motor Company isimli şirketi ile 2013 yılında ortak olmuştur. Alman şirketin EICMA 2015’te g 310 R konseptini sergilemesi ile geliştirme anlaşması meyvesini vermeye başlamıştır. Sıvı soğutmalı, 313 cc single, küçük çaplı roadster, 2017 yılında galerilere çıktığında BMW için yeni pazarlar ve segmentler açtı.

Profesyonel Bir Tasarım

Dört yıldan fazla bir süre sonunda başlangıç bisikleti hala eski markaya yeni sürücüler ve taşıtlar tanıtmaktadır. Yaklaşan Euro 5 standartları, firmanın 2021’de küçük damperini güncelleme durumuna sürükledi, bunun yanında penny-pinching paketine Premium parçalar ekleme fırsatı da yakaladı. Yeni LED far ve göstergeler, ekonomik çıplak motosikleti yükseltmiştir. Dört kademeli fren ve debriyaj kolları ise yeni bir ayarlanabilir seviye ekliyor.

BMW’nin Münih merkezinde tasarlanmış olan 310 R, şimdiden büyük kardeşi s 1000 R hipernaked’a oldukça benziyor. Yeni bileşenler bu iki modelin benzerliklerini artırıyor. Bunun yanında iyileştirmeler mütevazi bir makyajdan daha fazlasıdır. Yeni Euro 5 uyumlu mil ile birlikte gaz teli, düşük RPM desteği ve kaydırmalı debriyaj özellikleri 2021 modelinde yer alır.

Geliştirmeler heyecan verici olsa da soru hala devam ediyor: Ekstralar daha iyi bir başlangıç Beemer yapacak mı? Neyse ki; 2021 G 310 R’yi birkaç hafta gözetimimiz altına aldık ve yeniliklerin en fazla motorda yapıldığını gördük.

Güçlü Donanım Özellikleri

Euro 5 olarak kabul edilmesine rağmen, DOHC, yakıt enjeksiyonlu damper hale 9500 rpm’de 34 beygir gübü ve 7500 rpm’de 21 lb-ft tork sunuyor. Emisyon revizyonlarını takiben alt kısımdaki yakıt doldurma ya da orta kısımdaki düz noktalarla mücadele eden sayısız modelin aksine 310 R, 10500 dev/dak’lık redline’a çıkmaktadır.

Tabi ki, yeni otomatik rölanti hızı artışı ile acemi sürücülerin kavşaklarda durması engellenir. Bunun yanında güç dağıtımı da son derece uygundur. Kaput altında sadece 34 beygir doğrusal bir güç bandından başka bir şey üretmek zordur. Yeni gaz teli sistemi ile bu kadifemsi pürüzsüz güç profiline katkı sağlanır.

Pek çok elektronik gaz kelebeği ile açma/kapama algılaması hissedilse de bu teknoloji G 310 R için çok uygundur. Gerçekte, izlenebilir motorlarda daha yüksek kapasitelere sahip olan makinelerde yer alan güç dalgalanmaları bulunmadığı için bu durum Beemer’da sorun olarak algılanmaz. Ani hızlanmalar ve durmalar, hızlı vites değişimleri için hızlı bir şekilde yanıt almak mümkündür.

Bu durum sürücülere güven hissi verir. Gez kelebeği sistemi ile eşleştirilen yeni bir slipper/assist kavraması sayesinde acemi sürücülerin zor durumda kalması engellenir. Tüy kadar hafif çekiş sağlamasının yanı sıra, yeni debriyaj ile arka arkaya vites değiştirmeleri şasiye zarar vermez. Vitesin hızlı bir şekilde düşürülmesi ABS’nin devreye girmesine neden olur. Bu durum arka lastiklerden ses gelmesine sebep verir. Fakat doğru kullanım ile yeni sistem sürücülerinin gelişmesi açısından paha biçilmez bir araçtır. Yeni özelliklerinin dışında 313 cc single iyisi ve kötüsü ile pratikte aynıdır.

 

Kaynak : 1

Check Also

en hızlı motosikletler

Dünyanın En Hızlı Motosikletleri

Çeyrek mil, onlarca yıldır dünyanın en hızlı motosikletlerini belirlemek için kullanılıyor. Aşağıdaki hazırladığımız liste de, …